A lószőrékszer alkalmi elegáns viselet

A ló farokszőrét már régóta használja az ember, i.e.5. sz.-ból már vannak leletek

Néhány szó a lószőr felhasználásáról

 

A legkorábbi tárgyi emlék a lószőr felhasználásáról, az i.e. V. századból való. Kínában Szubasi város közelében ásatásokat végeztek, amikoris mumifikálódott tetemeket találtak európai vonásokkal. Az egyik férfi nyakán, egy másiknak pedig a mellén műtétnyomot találtak, amelyet lószőrrel varrtak össze. Ekkor elképzelhető, hogy ékszerként még nem használták.

A XIII. sz. első feléből származik a Lett homlokpánt-töredék, amely egy fonat v.sodrat, nem tudni kultikus célokat vagy csupán praktikusan a haj leszorítását szolgálta. Ez a homlokpánt már akár ékszernek is minősülhet.

A honfoglaló magyarok lószőr kötéllel kötözték a jurta vázára a nemez borítót (ez is sodrott). Egy 1935-ös leírásból tudjuk, hogy Baskíriában saját használatra még mindig a ló farokszőréből készítik a kötelet. Mivel kevés tárgyi emlék maradt fenn, csak feltételezhet- jük, hogy már a honfoglaláskor előtt a pásztorember kedvesének lószőrből készült ékszerrel  kedveskedett. Ebből a korból maradt ránk Cibakházán egy magányos női sír, ahol a homlok és a halánték két oldalán arany palmetták maradtak fenn, de az elemeket összekötő anyag elbomlott, tehát szerves anyag lehetett (akár lószőr is).

A későbbi időkből fennmaradt néhány tűtartó, nyaklánc, óralánc, fülbevaló, amelyet a pásztorember készíthetett kedvesének, v. sajátmaga részére. A késztők egyrészének fennmaradt a neve, ami után kutatva kiderült, hogy pásztorok, betyárok készítették őket. Az I.világháborús orosz hadifoglyok is készítettek lószőrgyűrűket, medálokat.

i._v.h._hadifogolymunka_rekonstrukcioja.jpgi._v.h._hadifogolymunka.jpgmedal_eredeti.jpg

I. Világháborús hadifogolymunkák (az első medál rekonstrukció)

Érdekességképpen megemlítem Rózsa Sándort, aki kufsteini raboskodása kapcsán fafaragás mellett lószőrgyúrúket készített amit a piacon eladatott. Ezek az ékszerek már hurkolással készültek, bár az orosz hadifogoly munkák némelyike úgy készült, hogy a tölteléket egy új lószőrrel körbetekerték.

Ekkor még készítettek a ló lábára békót, pányvát, a pásztor a kalapjára álladzót, borotvaecsetet, gombot kötöttek be vele, viseletben főkötőváznak is használták, de vadászatkor is megfelelt, hurokként kis és nagyobb vadat is elejtettek így. De hagyatékból került elő lószőrfüggöny is. Ismert volt a lószőrszita. Állítólag egy szlovákiai betyárnak, Jánosiknak tulajdonított köpeny váll és mellrészébe lószőrt nemezetek két réteg közé, hogy növeljék a köpeny teherbírását.

A XVII. sz. első feléből ismert a Svédországban készült augsburgi gyűrű, amely egy újabbtechnikátképvisel.Magántulajdonban ezzel megegyező technikával készült eljegyzési gyűrűvel találkoztam. Az előzőbe motívumokat, az utóbbiba szöveget szőttek bele.

Ebben a században a törökök által használt pasarangjelző rudak (tug-ok) szintén lószőrrel vannak bekötve. Itt találkozunk a festett lószőrrel. Festett lószőrrel készült az Argentínából hazánkba került lószerszám.Észak-Afrikában honos volt a bekötött szárú légycsapó (légyhajtó).

A XIX. században reneszánszát élte a lószőrből és emberi hajból készült ékszer. A svéd szegény családok nőtagjai házaltak emberi hajból és lószőrből készült ékszerekkel, így került Oroszországba, Észak-Németországba, a balti államokba, Finnországba, Norvégiába, Dániába, sőt Angliába is.

A műfaj a pásztorművészetek közé sorolható, a pásztorember pedig a lófarok szőrét sudárnak hívta (a tehén, a szamár farokszőrét úgyszintén). Hagyományőrzőbb lenne, ha az, „ékszerek sudárból" elnevezést használnánk.

Nagy divatja volt a Vajdaságban és Bánátban. A XX. században még mindig viseltek lószőrből készült ékszereket. A sokác falvakban a nyakékek és fülbevalók használata divatos volt. Más vajdasági népcsoportoknál az 1950-es években megszűnt.

 Néhány példa fonatokra, sodratokra

 

beko.jpgcsapo_tehen_sudarbol.jpgegyszeru_fonas.jpg

           Békó                          Csapó                            Egyszerű fonás

      sokac_1.jpgsokac_2.jpg

  Sokácok által viselt bársonyocskák

kezelo.jpg

Kézelő

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 1
Heti: 9
Havi: 29
Össz.: 30 980

Látogatottság növelés
Oldal: Néhány szó a lószőr felhasználásáról
A lószőrékszer alkalmi elegáns viselet - © 2008 - 2025 - egyediloszorekszerek.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »